NŐTT A HAGYOMÁNYOS KIVITELŰ SZÁMÍTÓGÉPEK ÉRTÉKESÍTÉSE KELET-KÖZÉP-EURÓPÁBAN
Az első negyedévben nőtt a kelet-közép-európai régióban a hagyományos kivitelű személyi számítógépek értékesítése, ami az amerikai International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat legfrissebb elemzése szerint a közel-keleti és afrikai térségben még csökkenő eladások figyelembe vételével együtt is a piac stabilizálódására utal.
A kelet-közép-európai régióban (CEE) 4,5 százalékkal nőtt a hagyományos kivitelű (asztali, munkaállomás és notebook) személyi számítógépek (PC) értékesítése az első negyedévben, elsősorban a notebook gépeknek köszönhetően, amelyekből 11,7 százalékkal több kelt el.
Mind a lakossági, mind a vállalati felhasználású gépek eladása bővült, de az utóbbi nagyobb mértékben. Az asztali számítógépek piaca viszont 7,7 százalékkal zsugorodott a régióban.
A közel-keleti és afrikai (MEA) régióban 6,2 százalékkal csökkent az első negyedévben éves bázison a hagyományos személyi számítógépek értékesítése, a notebook gépeké azonban ebben a térségben is emelkedett, 5,1 százalékkal.
Összességében az európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) régióban az első negyedévben megállt a csökkenés és a kezdődő növekedés első jeleit mutatja a hagyományos kivitelű személyi számítógépek értékesítése.
Az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest 1,6 százalékkal 17,4 millióra emelkedett az EMEA régióban a hagyományos kivitelű számítógépek értékesítése. Ezen belül a notebook gépek 8,9 százalékkal nőtt, az asztali számítógépeké 12 százalékkal csökkent.
Összességében a tradicionális PC-k piaca a konszolidáció jeleit mutatja, a legnagyobb öt gyártó részaránya növekedett az értékesítésekben az összes többi kárára. Az első negyedévben az öt legnagyobb az értékesítések 77,4 százalékát adta az egy évvel korábbi 74,1 százalék után.
A piacvezető, a HP Inc. az első negyedévben 4,478 millió hagyományos személyi számítógépet adott el, 4,4 százalékkal többet, mint 2016 első negyedévében, piaci részesedése pedig 25,7 százalékra nőtt 25,0 százalékról.
A Lenovo 1,4 százalékkal több, 3,587 millió készüléket adott el, így nagyjából megőrizte piaci részesedését, ami 20,6 százalék lett 20,7 százalék után.
A Dell 2,086 millió gépet adott el, 9,8 százalékkal többet, piaci részesedése pedig 12,0 százalékra emelkedett 11,1 százalékról. Eladásait az Acer Group növelte a legnagyobb mértékben, 35,1 százalékkal és 1,699 millió készülékkel 9,8 százalékos piaci részesedésre tett szert az egy évvel korábbi 7,3 százalék után.
A legnagyobb öt közül csak az ASUS eladásai csökkentek, 5,6 százalékkal 1,617 millióra, ami 9,3 százalékos piaci részesedésnek felelt meg az idén a tavalyi első negyedévi 10,0 százalék után.
Az összes többi gyártó értékesítése 11,2 százalékkal 3,939 millió készülékre csökkent az első negyedévben, piaci részesedésük 22,6 százalékra zsugorodott 25,9 százalékról.
(Forrás:telekomesit.hu, mti/Fotó:twitter)