ITT EGY ÚJ FENYEGETÉS
A 24 órás áramkimaradást okozó, 2016-ban lezajlott ukrán villamosenergia-hálózat elleni akció egy jól irányzott kibertámadás volt. Az ESET szakemberei felfedeztek és kielemeztek egy kártevőt, amelyet Win32/Industroyer néven azonosítottak, és pontosan ugyanilyen támadásokra képes. Az, hogy a kártevőt valóban felhasználták-e egy nagyszabású tesztben a kiberbűnözők, még megerősítésre szorul, ettől függetlenül a vírus jelentős károkat képes okozni az elektromos rendszerekben, és más kritikus infrastruktúrákra is komoly veszélyt jelent.
Az Industroyer azért is nagyon veszélyes, mert képes közvetlenül irányítani a villamosenergia-alállomás kapcsolóit és megszakítóit. Ehhez olyan ipari kommunikációs protokollokat használ, amelyeket más ellátó infrastruktúrákban, szállításirányítási rendszerekben és más kritikus hálózatokban (víz, gáz) is világszerte alkalmaznak. Ezek a digitális kapcsolók és megszakítók olyanok, mint a hagyományos kapcsolók: különféle funkciók végrehajtására alkalmazhatók. Így a potenciális hatásuk az áramellátás lekapcsolásától a berendezések súlyosabb megkárosításáig terjedhet, és alállomásonként különböző is lehet, így a rendszerek megzavarása közvetlenül vagy közvetve létfontosságú szolgáltatások működését is befolyásolhatja.
Az Industroyer veszélyessége abban rejlik, hogy a kommunikációs protokollokat a használatra tervezett módon alkalmazza, azonban ezeket a protokollokat évtizedekkel ezelőtt tervezték, amikor a rendszereket elszigetelték a külvilágtól, így a biztonságra sem fektettek hangsúlyt. Ez azt jelenti, hogy a támadóknak nem kell a sérülékenységeket keresniük, csak meg kell tanítani a kártevőknek, hogyan kommunikáljanak ezekkel az ipari vezérlő protokollokkal.
A nemrégiben észlelt áramkimaradás 2016 december 17-én történt, pontosan egy évvel az alaposan dokumentált ukrajnai eset után, amely 250 ezer háztartást érintett. Ekkor a kiberbűnözők többek között a BlackEnergy és a KillDisk kártevőket alkalmazták. Azon kívül, hogy ukrán áramellátókat támadtak, a szakemberek nem találtak látható azonosságot a BlackEnergy és az Industroyer között.
Az Industroyer egy rendkívül testreszabható kártevő. Miközben számos célra használható, az ipari irányítórendszerek elleni támadásra is jól alkalmazható a megcélzott kommunikációs protokollok révén, néhány elemzett programkomponens pedig meghatározott hardvereket támad meg. Bár nehéz végrehajtani egy vírustámadást helyszíni reagálás nélkül, nagyon valószínű, hogy 2016 decemberében az ukrajnai áramellátót érintő támadásnál az Industroyert használták a kiberbűnözők.
Ezt a kártevő felismerhető, egyedi funkciói mellett egy felfedezett időbélyegző is bizonyítja, amelyet pontosan a támadás napjára időzítettek.A 2016-os ukrajnai támadás nem kapott akkora figyelmet, mint az egy évvel korábbi akció, azonban akár teszt volt az akció, akár nem, komoly figyelmeztetésnek kell szolgálnia a világszerte megtalálható kritikus rendszerek biztonságával kapcsolatban.